Porady/FAQ

Skorzystaj z fachowych wskazówek i wyjaśnień naszych ekspertów. Jeśli masz pytania dotyczące produktów BETONDUR, ich właściwości, działania i stosowania –przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i wskazówki dla obecnych i przyszłych użytkowników materiałów BETONDUR.

Czy można nakładać BETONDUR EKO na powierzchnie pokryte materiałami BETONDUR HARDFLOOR, BETONDUR LINER?

Najlepszą przyczepność do podłoża, BETONDURU EKO uzyskuje na odpowiednio przygotowanych (m.in. czystych, suchych, odpylonych, lekko chropowatych) powierzchniach mineralno-cementowych. Z tego względu, malowanie powierzchni polimerowych nie jest zalecane.
Nie jest to jednak zupełnie niemożliwe – aby pomalować powierzchnie polimerowe (np. epoksydowe lub poliuretanowe), należy je wcześniej dokładnie oczyścić i uszorstnić (poprzez ich przetarcie lub przeszlifowanie papierem ściernym lub kamieniem szlifierskim). W razie potrzeby, powierzchnię należy odtłuścić przecierając ją czystą szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem uniwersalnym bądź acetonem, a następnie odczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Otrzymujemy w ten sposób podłoże o odpowiedniej szorstkości i przyczepności, umożliwiającej zastosowanie BETONDUR EKO.

Czy można stosować BETONDUR na wilgotne podłoże?

Powierzchnie na które będą nakładane materiały BETONDUR powinny być suche, czyste, pozbawione pyłu, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Podłoża, powinny być także wykonane zgodnie z normami budowlanymi i posiadać odpowiednią nośność (wytrzymałość).

Po jakim czasie powłoka lub posadzka wykonana z materiałów BETONDUR jest gotowa do użytku?

To zależy od rodzaju zastosowanego materiału, ilości nałożonych warstw, całkowitej grubości powłoki oraz warunków w jakich następowało jego nakładanie i utwardzanie. Dla pojedynczej warstwy poszczególnych materiałów (o standardowej grubości), zakładając, że nakładanie i utwardzanie następowało w stałych warunkach i temperaturze +20°C, czas schnięcia kształtuje się następująco:

Betondur Eko – ok. 3 h
Betondur Liner – ok. 15 min.
Betondur Hardfloor – ok. 8 h.

Pełne utwardzenie wszystkich ww. materiałów (w temp. +20°C) następuje po 3-7 dniach (parametr zależny od pozostałych warunków aplikacji).

Czy powłoki BETONDUR nadają się do malowania powierzchni pionowych (ściany, elewacje itp.)?

Powłoki BETONDUR Eko, BETONDUR Liner, BETONDUR Hardfloor nadają się znakomicie do nakładania zarówno na powierzchnie poziome jak i powierzchnie pionowe.

Czy materiały BETONDUR są samorozlewne?

Materiały BETONDUR Eko, BETONDUR Liner oraz BETONDUR Hardfloor nie posiadają zdolności samorozlewania się. Dlatego mogą być stosowane zarówno na powierzchniach poziomych jak i pionowych.

Czy wykonanie powłoki z materiału BETONDUR EKO jest trudne i czasochłonne?

Nie. Powłoka BETONDUR EKO jest produktem jednoskładnikowym, gotowym do użycia i łatwym w nakładaniu. Czas pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw jest stosunkowo krótki i wynosi ok. 3 h (w temp. +20°C). Umiejętności potrzebne do wykonania powłoki BETONDUR EKO ograniczają się do przeczytania instrukcji znajdującej się na etykiecie i w Karcie Informacyjnej materiału, dokładnego wymieszania zawartości opakowania oraz równomiernego rozłożenia materiału na odpowiednio przygotowanym podłożu przy użyciu pędzla lub wałka.

Czy można pokryć powłoką BETONDUR powierzchnie inne niż betonowe?

Jednoskładnikowe powłoki BETONDUR przeznaczone są przede wszystkim do układania na podłożach mineralno-cementowych (beton, wylewki i zaprawy na bazie cementu, tynki cementowe itp.). Nie oznacza to jednak, że materiału nie można stosować do pokrywania innych powierzchni. W takim przypadku, zalecane jest jednak wykonanie próby przyczepności powłoki do podłoża. W razie konieczności, oraz w celu poprawienia przyczepności powłoki do takiego podłoża (szczególnie gładkiego i szczelnego), należy zmatowić (uszorstnić) jego powierzchnię.

Czy powierzchnie na które nakładane będą materiały BETONDUR wymagają uprzedniego zagruntowania?

Nie, ale to również zależy od stanu podłoża. W przypadku jednoskładnikowych powłok BETONDUR zalecane jest wykonanie zagruntowania jedynie wówczas, gdy powierzchnia na którą nakładany będzie materiał wykazuje dużą chłonność. Do tego celu zalecamy stosować materiał gruntujący. Pozwoli to uszczelnić i wzmocnić podłoże przed dalszym malowaniem oraz ograniczy zużycie właściwego materiału powłokowego. Wyjątek w tych grupach produktów stanową materiały BETONDUR LINER, BETONDUR HARDFLOOR, przed zastosowaniem którego nie należy stosować materiału gruntującego (patrz Karta Informacyjna poszczególnych materiałów).

Jak długo częściowo wykorzystany materiał jest przydatny do użycia?

Zawsze zalecamy wykorzystanie całego opakowania materiału, które zostało otwarte. Pozostały po częściowym wykorzystaniu materiał może być jednak przechowywany w całym okresie ważności (przydatności do użycia). Warunkiem zachowania parametrów technicznych produktu jest szczelne zamknięcie opakowania (tak aby do środka nie dostawało się powietrze) oraz jego przechowywanie w odpowiednich warunkach (zgodnie z zapisami na etykiecie i w Karcie Informacyjnej produktu).

Jakie środki ostrożności należy stosować podczas pracy z materiałami BETONDUR?

Materiały jednoskładnikowe na bazie dyspersji wodnej nie są toksyczne. Wydzielają jedynie charakterystyczny zapach farb akrylowych.

Czy produkty BETONDUR można mieszać z innymi materiałami (np. aby zmienić kolor)?

Materiałów BETONDUR nie wolno mieszać z innymi materiałami. Dopuszczalne jest jedynie mieszanie tych samych materiałów ze sobą np. w celu uzyskania innego koloru powłoki.